Czytniki kodów kreskowych 1D

Czym są kody kreskowe 1D?

Jednowymiarowe kody kreskowe 1D (paskowe) to technologia opracowana i wykorzystywana w identyfikacji artykułów już od kilkudziesięciu lat. Pod terminem tym kryje się graficzny zapis informacji za pomocą układu kresek opartych o z góry ustalone reguły. W ten sposób można dla każdego towaru tworzyć indywidualny i niepowtarzalny symbol. Ręczne, stacjonarne i bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych pozwalają odkodować wszystkie dane i przesłać je do kasy fiskalnej lub programu komputerowego.
 

Czym są kody kreskowe 2D?

Paskowe kody nie pozwalają umieszczać długich tekstów, dlatego z czasem opracowano nowe rozwiązanie. Chodzi tutaj o kody kreskowe 2D (dwuwymiarowe). Są to obrazki składające się z czarno-białych kwadracików. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie trzeba zakodować większą ilość danych na takiej samej przestrzeni. Oprócz podstawowych parametrów czy cen produktów można tutaj zamieścić m.in.:
 
  • numery seryjne,
  • szczegółowe dane producenta,
  • rozmiary (np. ubrań),
  • datę produkcji,
  • opis przetwarzania,
  • instrukcję obsługi,
  • historię powstania wyrobu.
Doskonale sprawdzają się także do umieszczania na niewielkim kwadraciku całego listu przewozowego czy nawet… faktury. Do ich skanowania niezbędny jest czytnik kodów kreskowych 2D. Dane jednak da się tutaj odczytywać nie tylko za pomocą imagerów. Konsumenci mogą użyć w tym celu smartfonów z aparatem oraz specjalnej aplikacji. W ten sposób kupujący, w jednym miejscu, znajdują wiele przydatnych informacji o produkcie, jego parametrach, sposobie użytkowania czy marce, która wprowadziła go na rynek. Nie muszą już np. przechowywać papierowych instrukcji obsługi, które z czasem blakną.
 

Czytniki kodów kreskowych 1D i 2D – poznaj podstawowe różnice

Jednowymiarowe kody kreskowe pozwalają kodować jedynie w jednym kierunku. Droższe warianty 2D dają możliwość zawierania dużo większej ilości informacji oraz są bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. Nawet częściowo zniszczony napis na czarno-białych kwadratach często da się nadal odczytać. Czytnik kodów kreskowych do kasy fiskalnej lub programu komputerowego zawsze musi być dopasowany do technologii, która jest stosowana w danej firmie przy znakowaniu towaru.
 

Czytnik kodów kreskowych 1D i 2D – zastosowanie

Zastosowanie poszczególnych skanerów jest uzależnione od specyfiki branży oraz jej indywidualnych potrzeb. Ręczny lub bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych 1D to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest kilka podstawowych informacji o danym produkcie. Stosują go sklepy stacjonarne i internetowe, kioski, księgarnie, hurtownie oraz inne punkty handlowe. Podpięty do kasy fiskalnej pozwala szybko naliczać zakupy klientów, a następnie drukować i wydawać im paragony. Ten podstawowy model bardzo często trafia również do magazynu oraz na hale produkcyjne.
 
Nowoczesny czytnik 2D wykorzystują firmy, w których niezbędne jest gromadzenie i przetwarzanie większej ilości danych, potrzebnych do sprawnego zorganizowania procesu logistycznego. Jest to idealna opcja do biblioteki, przedsiębiorstwa kurierskiego, szpitala czy placówki usługowej, która chce zautomatyzować proces obsługi. Na wyposażeniu niezbędna będzie wtedy także specjalna drukarka.
 

Niezawodne czytniki kodów kreskowych – bogata oferta

Wśród naszego asortymentu znajdziesz ręczne, stacjonarne oraz bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych 1D i 2D pochodzące od sprawdzonych producentów. Wszystkie modele łączy najwyższa jakość wykonania, która zapewnia trwałość, ergonomię użytkowania i estetyczny wygląd. Poznaj parametry poszczególnych skanerów i dobierz rozwiązanie dopasowane do Twojego sklepu, zakładu produkcyjnego czy instytucji.
Średnia ocena:  4.7
Na podstawie:  20 ocen
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies. Czytaj więcej ...