Czytniki kodów kreskowych

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Są to urządzenia, których zadaniem jest odczytanie informacji zapisanych w formie grubszych i cieńszych kresek, ułożonych wobec siebie równolegle. Poniżej znajdują się cyfry, które zawierają dodatkowe dane. Klasyczny czytnik kodów kreskowych 1D pozwala błyskawicznie odkodować taką symbolikę. Wystarczy skierować wiązkę lasera na etykietę z kodem. Ta odbija się od przerw pomiędzy kreskami i trafia na lustro w urządzeniu. Ono przekazuje odbitą wiązkę do fotodetektora, który dekoduje zebrane informacje.
 
Pierwsze modele skanerów do odczytywania informacji wykorzystywały źródło światła z lamp LED. Jednak ten sposób miał poważną wadę. By odczyt był prawidłowy, konieczne było zbliżenie czytnika tuż nad kod. Obecne modele wykorzystują światło laserowe, co umożliwia odczytanie informacji z odległości nawet kilku metrów. Nowoczesny sprzęt czyta nie tylko kody paskowe, ale również QR, Aztec Code czy PDF417.
 
Do wielu podstawowych zastosowań sprawdzają się skanery ręczne. Producenci oferują także bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych, w którym używany jest interfejs Bluetooth. Pozwala on odczytać informacje z odległości do 10 m. Przy zaprojektowaniu sieci, zasięg może wzrosnąć do nawet 300 m.
 

Czytnik kodów kreskowych do kasy fiskalnej – podstawowe zastosowanie w handlu

Pierwszym miejscem, które każdemu przychodzi na myśl, są sklepy. To właśnie w handlu najczęściej mamy do czynienia ze skanerami. Czytnik kodów kreskowych do kasy fiskalnej pozwala błyskawicznie odczytać nazwę i cenę produktu, stawkę podatku VAT oraz inne dane konieczne do ewidencji i późniejszego remanentu.
 
Szeroki wybór urządzeń umożliwia znalezienie rozwiązania idealnego zarówno do dużych super- i hipermarketów, jak i kiosków z prasą, księgarni, aptek, sklepików z owocami i warzywami oraz innych placówek handlowych różniących się szerokością grup asortymentowych czy natłokiem ruchu.
 

Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych do bibliotek

Kolejnym miejscem, w którym używanie skanerów stało się powszechnym zjawiskiem, są biblioteki. Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych wykorzystuje się tutaj do określania statusu poszczególnych pozycji. Wystarczy zeskanować książkę, aby została przypisana do konta konkretnego czytelnika, a w bazie danych zaczęła figurować jako wypożyczona.
 
Magazyny
Każdy magazyn jest składnicą wielu różnorodnych towarów, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie procesu logistycznego. To ułatwia przyjęcia i wydania oraz zapobiega ewentualnym kradzieżom czy zagubieniu mienia. Czytnik kodów kreskowych przyspiesza prowadzenie szczegółowej ewidencji i dokonywanie szybkich rozliczeń. W ten sposób ruch towarów jest skrupulatnie odnotowywany.
 
Inne branże
Nowoczesne czytniki kodów kreskowych 1D i 2D coraz częściej wykorzystywane są w szpitalach, poradniach zdrowia i innych placówkach medycznych. Służą przede wszystkim do identyfikacji pacjentów i personelu medycznego oraz odczytywania kodów umieszczonych na receptach.
 
Skanerów nie brakuje również w firmach kurierskich, gdzie odbiór paczki następuje po zatwierdzeniu przesyłki czytnikiem, który wysyła do bazy informację o doręczeniu jej pod wskazany adres. Nadanie i odbiór, dzięki temu urządzeniu, stają się szybkie i bezproblemowe.
 

Chcesz kupić czytnik kodów kreskowych? Sprawdź nasz asortyment!

Datecs Polska specjalizuje się w sprzedaży urządzeń fiskalnych dla firm i wsparciu serwisowym. Oferujemy niezawodne czytniki kodów kreskowych w atrakcyjnych cenach. Możesz wybierać spośród modeli ręcznych, stacjonarnych i bezprzewodowych wykonanych w technologii 1D oraz 2D. Sprawdź szczegóły i dobierz najlepsze urządzenie, które ułatwi Ci prowadzenie działalności.
Średnia ocena:  4.6
Na podstawie:  16 ocen
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies. Czytaj więcej ...