Kasy fiskalne

Przegląd kasy fiskalnej – dlaczego koniecznie powinieneś go wykonać?

Art. 112 ustawy o VAT obliguje właścicieli urządzeń fiskalnych dla firm do ich regularnego serwisu technicznego co 24 miesiące (odrębne przepisy dotyczą jedynie taksówkarzy). W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 29.04.2019 roku określono dokładny zakres czynności, które powinny zostać wykonane podczas każdego przeglądu. Termin dla nowych kas liczony jest od momentu fiskalizacji, a dla starszych od daty ostatniego wpisu w książce serwisowej.
 
Za niedopełnienie obowiązku naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć na podatnika karę w wysokości 300 zł. Dodatkowo właściciel, który spóźnił się z przeglądem w ciągu pierwszych 3 lat od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania, będzie musiał zwrócić ulgę w wysokości 700 zł (jeżeli wcześniej z niej skorzystał).
 

Jakie czynności obejmuje przegląd kasy fiskalnej?

Serwisant ma za zadanie sprawdzić urządzenia fiskalne dla firm, ocenić ich sprawność działania i zweryfikować ewentualne ingerencje osób trzecich, które mogłyby wpływać na ewidencjonowane dane.
 
Każdy przegląd kasy fiskalnej obejmuje m.in. sprawdzenie plomb, czytelności drukowanych dokumentów, poprawności działania sprzętu, widoczności danych na wyświetlaczu klienta oraz stanu pamięci i modułu zasilania awaryjnego. Weryfikowany jest także program pracy kasy i archiwizujący, stan numeru ewidencyjnego, klawiatury, mechanizmu drukowania oraz wyświetlacza przeznaczonego dla pracownika.

Jak długo to trwa?

Oprócz zadań obligatoryjnych, pracownicy serwisu mogą również zwrócić uwagę na zabrudzenia mechanizmów oraz stan obwodów płyty głównej. Dzięki temu kasy fiskalne nie ulegają zawilgoceniu, które mogłoby prowadzić do poważnych awarii i zniszczenia sprzętu. Przegląd okresowy przeciętnie trwa od około 30-40 minut do godziny.
 

Ile to kosztuje?

Przepisy nie wskazują konkretnej ceny za przegląd kasy fiskalnej. Jest to usługa dopasowana do panujących realiów rynkowych, dlatego jej koszty, podawane przez poszczególnych wykonawców, mogą znacznie różnić się od siebie. Są one uzależnione przede wszystkim od regionu i panującej konkurencji w branży. Czasami pod uwagę brany jest także model urządzenia fiskalnego i czas potrzebny na jego dokładną weryfikację.
 
Niektóre firmy doliczają koszty za dojazd do klienta, dlatego więcej zapłacisz, gdy chcesz, aby serwisant przyjechał do Twojego sklepu, salonu fryzjerskiego, restauracji lub innego punktu handlowo-usługowego. Z powodzeniem możesz jednak samodzielnie dowieźć sprzęt do oddziału stacjonarnego wykonawcy.
 
Dodatkowe opłaty możesz ponieść za programowanie bazy PLU lub ewentualną naprawę. Możesz skorzystać także ze szkolenia dla sprzedawcy z obsługi urządzenia, wykonania odczytu rozliczeniowego i przygotowania dokumentów potrzebnych do wyrejestrowania kasy z urzędu skarbowego czy utylizacji uszkodzonego sprzętu (wraz z wydaniem protokołu zniszczenia).
 
Zawsze sprawdź uprawnienia serwisanta na identyfikatorze wydanym przez producenta odpowiedzialnego za prowadzenie Serwisu Głównego. Pamiętaj, że ustawowy przegląd kasy fiskalnej może zostać wykonany wyłącznie przez przedsiębiorstwo, które dokonało jej fiskalizacji (ewentualna zmiana wymaga dopełnienia formalności).
Średnia ocena:  4.5
Na podstawie:  16 ocen
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies. Czytaj więcej ...