Mała kasa fiskalna

Przedsiębiorcy, którzy w prowadzonej działalności wykorzystują urządzenia fiskalne dla firm, są zobligowani do ich regularnego serwisowania. Kasy fiskalne z internetem nie muszą być rejestrowane na specjalnym druku w urzędzie skarbowym – po fiskalizacji przez serwisanta, wystarczy zapewnić stałe połączenie z siecią. Obowiązkowe pozostają jednak okresowe przeglądy. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy należy je robić, ile kosztują i co grozi za ewentualne opóźnienia.

Kiedy należy przeprowadzić przegląd kasy fiskalnej?

W art. 111 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT dokładnie został opisany obowiązek przeprowadzania przeglądów urządzeń fiskalnych. Podatnicy, ewidencjonujący w ten sposób sprzedaż towarów lub usług, muszą korzystać z okresowych przeglądów technicznych, które zostaną wykonane przez odpowiedni serwis kas rejestrujących. Czynność ta jest niezbędna nie rzadziej niż co 2 lata. Nie ma tutaj znaczenia typ sprzętu, jego marka czy model. Mała kasa fiskalna jest traktowana na podobnych zasadach, co zaawansowane systemy POS. Pierwsza kontrola powinna zostać dokonana nie później niż w terminie 2 lat liczonych od momentu fiskalizacji urządzenia.

Wymiana modułu fiskalnego a obowiązek przeglądu

Wystawione paragony przechowywane są w module fiskalnym z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Kasy online mają wbudowaną pamięć. W obu tych przypadkach pojemność miejsca na dane jest jednak ograniczona. Oznacza to, że w pewnym momencie druk dokumentów potwierdzających transakcje nie będzie możliwy. Nawet tania kasa fiskalna kosztuje około 700 zł, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na wymianę modułu lub pamięci. Wykonanie tej czynności oznacza, że termin obowiązkowego przeglądu zaczyna być liczony od nowa.

Co z przeglądami kasy przy zawieszeniu działalności?

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie można dokonywać sprzedaży produktów lub usług. Nie oznacza to automatycznej likwidacji kasy fiskalnej dla gastronomii, sklepu, salonu kosmetycznego, do taxi czy stosowanej w innych branżach. Na przedsiębiorcy nadal ciążą obowiązki związane z terminami przeglądu urządzenia. Rozporządzenie Ministra Finansów pozwala jednak pominąć weryfikację serwisu i wykonać przegląd w momencie wznowienia działalności, ale przed rozpoczęciem ewidencjonowania.

Jak wygląda przegląd?

Podatnik musi dostarczyć kasę wraz z książką do serwisu głównego lub podmiotu serwisującego tego typu sprzęt (posiadającego stosowny identyfikator wydany przez producenta). Przeglądu może dokonać wyłącznie firma, która dokonała fiskalizacji.

Podczas obowiązkowego przeglądu technicznego, serwisant wykonuje czynności, które są dokładnie regulowane przez rozporządzenie. Z tego powodu także kasy fiskalne z internetem muszą zostać fizycznie oddane do punktu serwisowego. Obecnie są one obowiązkowe w niewielu branżach, ale przedsiębiorcy powoli inwestują w wymianę sprzętu. Od kiedy konieczne będą kasy fiskalne online dla taksówkarzy, sklepów i innych podmiotów? Od 1 stycznia 2021 muszą korzystać z nich stacjonarne punkty gastronomiczne, sprzedawcy węgla oraz firmy świadczące usługi krótkiego zakwaterowania. Od lipca br. do listy tej dołączą kolejne sektory.

Podczas przeglądu niezbędna jest m.in. weryfikacja:

  • plomb i stanu całej obudowy,

  • czytelności drukowanych paragonów,

  • programu odpowiadającego za pracę kasy i archiwizującego pod kątem zgodności z zapisami zawartymi w dokumentacji i książce,

  • sprawności pracy,

  • działania wyświetlacza dla klienta,

  • stanu pamięci i modułu fiskalnego,

  • działania akumulatora bądź baterii odpowiadających za zasilanie wewnętrzne.

Serwisant po zakończeniu przeglądu robi stosowny wpis w Książce Kasy Rejestrującej oraz pozostawia protokół wykonanych czynności.


Najlepsze urządzenia fiskalne dla firm, przeglądy

Za niewykonanie obowiązkowego przeglądu technicznego grożą kary do 300 zł. Opóźnienia mogą również spowodować utratę ulgi otrzymanej na zakup sprzętu. W DATECS POLSKA Sp. z o.o. nie tylko znajdziesz niezawodne urządzenia oraz akcesoria do kas fiskalnych, ale i autoryzowane punkty serwisowe. Wybierz lokalizację i wspólnie z nami zadbaj o formalności, które pozwolą Ci uniknąć nieprzyjemnych sankcji.

Średnia ocena:  4.6
Na podstawie:  21 ocen
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies. Czytaj więcej ...