Urządzenia fiskalne dla firm

Podmioty prowadzące sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowanych mają obowiązek rejestracji transakcji za pomocą urządzeń fiskalnych dla firm. Kiedy w praktyce trzeba posiadać kasę fiskalną, jak ją uzyskać oraz ustalić limit obrotów dopuszczających zwolnienie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Kasa fiskalna a limit obrotów

Zwolnienia z posiadania kas fiskalnych są stosowane nie tylko ze względu na rodzaj wykonywanych czynności, ale także wysokość dochodów osiągniętych z tytułu sprzedaży przedmiotów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub są rolnikami ryczałtowymi. Ewidencja nie jest wymagana do dnia przekroczenia kwoty 20 000 zł. Przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność, z ustawowego limitu mogą skorzystać wyłącznie w przypadku, gdy w poprzednim roku podatkowym ich obroty nie były większe od 20 000 zł (netto – bez podatku VAT).

Po przekroczeniu sumy zwolnienia, niezbędne są kasy fiskalne. Urządzenie należy zakupić w czasie do dwóch miesięcy (liczone od końca miesiąca, w którym firma przekroczyła limit ustawowy). Warto podkreślić, że art. 29a ustawy o VAT jako obrót definiuje wszystkie elementy stanowiące zapłatę z tytułu sprzedaży pochodzącą od nabywców, usługobiorców oraz innych osób trzecich. Z obowiązku ewidencji na kasie nie są zwolnione otrzymane dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty, które bezpośrednio wpływają na cenę produktów lub usług świadczonych przez podatnika. Do ustawowego limitu obrotów nie wlicza się równoległych wpływów pochodzących od przedsiębiorców.

Tania kasa fiskalna – jak ją uzyskać?

Dla wielu przedsiębiorców zakup urządzeń fiskalnych może być dużym obciążeniem firmowego budżetu. Mała kasa fiskalna kosztuje od około 800 do 1500 zł. Są to jednak ceny dla podstawowych sprzętów, a specyfika działalności może wymagać zakupu bardziej zaawansowanego urządzenia lub jego większej liczby (np. dla sklepów często niezbędne jest więcej niż jedno stanowisko kasowe). Potrzebne będą także dodatkowe akcesoria do kas fiskalnych – kable, zasilacze sieciowe, podstawki, stojaki itp.

Dużym wsparciem jest możliwość odliczenia od podatku (lub otrzymania zwrotu na rachunek bankowych) kwoty wydanej na zakup sprzętu rejestrującego. Warto jednak wiedzieć, że od 1 maja 2019 z ulgi mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy kupujący kasy fiskalne z internetem. Można odliczyć 90% ceny widniejącej na fakturze (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Tania kasa fiskalna może więc zwrócić się niemal w całości, a większe urządzenie w mniejszym stopniu. Wystarczy odpowiednio wypełnić plik JKP V7 (osoby zwolnione z VAT powinny złożyć wniosek o zwrot do naczelnika urzędu skarbowego).

Kasy fiskalne online – od kiedy?

Nowością są kasy fiskalne z internetem, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas Krajowej Administracji Skarbowej, aby dane mogły bezpośrednio trafiać na serwery Ministerstwa Finansów. Od kiedy konieczne będą kasy fiskalne online dla taksówkarzy i innych usługodawców? Od 1 stycznia 2021 roku niezbędne są tego typu urządzenia do gastronomii (lokale stacjonarne). Obowiązek dotyczy także usług krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedaży węgla i innych paliw stałych wytwarzanych na jego bazie.

Od 1 lipca 2021 r. do obowiązku tego dołączą usługi:

  • fryzjerskie i kosmetyczne,

  • budowlane,

  • prawnicze,

  • świadczone przez lekarzy i dentystów,

  • oraz siłownie i inne obiekty mające na celu poprawę kondycji fizycznej (opłaty za wstęp),

Świadczenia taksówkarzy na razie nie znalazły się na liście, dlatego do taxi nadal można stosować kasy fiskalne starego typu.

Kasy fiskalne tradycyjne i online, akcesoria – sprawdź naszą ofertę

W ofercie DATECS POLSKA Sp. z o.o. znajdziesz urządzenia fiskalne dla firm. Polecamy małe kasy fiskalne oraz wersje online, które powoli będą stawać się obowiązkowe dla kolejnych branż. Dostarczamy również drukarki, systemy POS (komputery, monitory, terminale), wagi elektroniczne, metkownice oraz inne akcesoria. Sprawdź nasz asortyment i wybierz niezawodny sprzęt dla swojego biznesu.

Średnia ocena:  4.5
Na podstawie:  17 ocen
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies. Czytaj więcej ...